W upalne dni przyjemny chłód oraz orzeźwienie zapewnia nam klimatyzacja. Współcześnie to nieodłączny element wyposażenia nowoczesnych biur oraz prywatnych domów. Poprawia komfort życia oraz jakość powietrza, którym oddychamy. Filtry skutecznie usuwają pyłki oraz zanieczyszczenia z zewnątrz. Eliminują także wilgoć, zapobiegając rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia zarodników grzybów oraz pleśni.
Klimatyzacja stanowi więc doskonały wybór dla alergików oraz osób, które zmagają się ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi lub chorobami układu oddechowego. Nie brak jednak głosów, że urządzenie niesie za sobą ryzyko przeziębienia i infekcji. Ile prawdy kryje się w tym stwierdzeniu?
Kiedy klimatyzacja może być przyczyną przeziębienia?
Zbyt długie i częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża nas na gwałtowną zmianę temperatur – wchodzimy do wychłodzonego budynku prosto z nagrzanej ulicy i odwrotnie. Nasz organizm odczuwa wówczas pewien rodzaj szoku termicznego. Dochodzi do wyziębienia błon śluzowych gardła oraz wysuszenia dróg oddechowych, skóry i spojówek. Zwiększa to naszą podatność na różnego rodzaju infekcje. Może pojawiać się chrypka i drapanie w gardle oraz nadmierne łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu (zespół suchego oka).
Aby zminimalizować ryzyko przeziębień wynikających z użytkowania klimatyzacji, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. W tym celu spożywajmy co najmniej 1,5 l niegazowanej wody mineralnej dziennie. Ustawmy siłę i kierunek nawiewu tak, by nie znajdować się bezpośrednio pod wentylatorem. Należy także pamiętać, aby różnica temperatur między wnętrzem budynku a warunkami panującymi na zewnątrz, nie przekraczała 6-7 stopni Celsjusza.
Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia, o ile dokonujemy regularnych przeglądów i konserwacji urządzenia. Skraplająca się w instalacji woda tworzy bowiem doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Siedlisko patogenów jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz astmatyków. Niezbędna jest więc systematyczna wymiana filtrów oraz cykliczne czyszczenie urządzenia.